اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  فعالیت‌های منابع انسانی در صنعت    

کارهای نیروی انسانی هر روز انباشته‌تر از دیروز؛
۱۳۹۶/۰۶/۱۷ ۱۳:۰۷

فعالیت‌های منابع انسانی در صنعت نفت متوقف است/ آیا وزارت نفت نیاز به خانه‌تکانی دارد؟


فعالیت‌های منابع انسانی در صنعت نفت متوقف است/ آیا وزارت نفت نیاز به خانه‌تکانی دارد؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «بیژن زنگنه» وزیر نفت در طول چند هفته گذشته بارها با تاکید بر انباشته شدن مسائل و برنامه‌های مرتبط با منابع انسانی از برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط کاری و به ویژه معیشت کارکنان شاغل در صنعت نفت خبر داده است.
 
این عضو کابینه دولت دوازدهم همچنین با اشاره به نامناسب بودن روابط فعلی مالی شرکت ملی نفت ایران و خزانه و پائین بودن درصد تخصیص منابع مالی به شرکت ملی نفت از محل تولید و صادرات نفت و گاز، تاکید می‌کند: شرایط صنعت و وزارت نفت با تمامی دستگاه ‌ای دولتی متفاوت بوده و صنعت نفت ایران باید با کشورهای رقیب به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس رقابت کند و با این حقوق و دستمزد قطعا نفت با ریزش نیروی انسانی متخصص خود روبرو خواهد شد.
 
مرور گفت و شنودهای وزیر نفت در طول چند هفته نشان از آگاهی وی از ضرورت حفظ و نگهداشت نیروی متخصص شاغل در صنعت نفت و به ویژه در مناطق عملیاتی  حکایت دارد اما واقعیت غیر قابل انکار آن است که از زمان آغاز به کار فعالیت دولت دوازدهم نه تنها اقدامی برای آواربرداری از مشکلات در حوزه منابع انسانی انجام نگرفته بلکه اکثر فعالیت‌های مرتبط با حوزه منابع انسانی متوقف شده است.
 
در شرایط فعلی توقف فرآیند تعدیل مدرک کارکنان صنعت نفت و انتشار آماری مبنی بر شکل گیری صفی حدود هفت هزار نفره برای تعدیل مدرک در سطح وزارت نفت و شرکت‌های تابعه، وضعیت نامشخص انتشار آگهی استخدام و آغاز فرآیند ثبت نام آزمون استخدامی در وزارت نفت با وجود اخذ تمامی مجوزهای قانونی و رفع اشکالات سازمان اداری و استخدامی و وضعیت بلاتکلیف ترمیم و سامان‌دهی حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت صنعت نفت با وجود اصرار و حتی برنامه شخص وزیر نفت برای سامان دهی حقوق و معیشت این دسته از همکاران اما عملا هیچ اتفاق جدیدی در این حوزه‌ها نیافتاده است.
 
تلاش اکثر مدیران فعال در حوزه منابع انسانی صنعت نفت برای حفظ موقعیت مدیریتی خود و توسل به تمامی ابزارها برای تثبیت این وضعیت از یک سو و حضور مدیرانی که اعتقادی به سیاست‌های دولت دوازدهم ندارند از طرف دیگر موجب شده که هم اکنون طرح بهبود وضعیت منابع انسانی در صنعت نفت به صورت غیر رسمی متوقف شده باشد.
 
حالا به این مشکلات باید سایر مسائل دیگر همچون اجرای کامل ماده 10 قانون اختیارات و مقررات وزارت نفت، طرح امریه نفت، ساماندهی وضعیت کارکنان پیمانی جذب شده در طول سال‌های 90 تا 92، وضعیت جذب دانشجویان دانشگاه صنعت نفت، ترمیم و ساماندهی وضعیت حقوق و دستمزد کارکنان پیمانکاری به ویژه شاغل در مناطق عملیاتی صنعت نفت و ... را هم باید اضافه کرد تا مشخص شود وزیر نفت برای آوار برداری در این حوزه مهم چه کار سنگینی را در پیش دارد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,