اخبار  ›  پتروشیمی  ›  شاهدایی: گاز، برگ برنده    

توسعه پتروشیمی ایران «گاز محور» می‌شود؛
۱۳۹۶/۰۶/۱۹ ۰۸:۵۵

شاهدایی: گاز، برگ برنده پتروشیمی ایران برابر عربستان


 شاهدایی: گاز، برگ برنده پتروشیمی ایران برابر عربستان

معاون وزیر نفت با بیان اینکه محور اصلی توسعه آتی صنعت پتروشیمی بر مبنای خوراک‌های گازی شکل خواهد گرفت، اعلام کرد: گاز مزیت توسعه صنایع پتروشیمی ایران در رقابت با عربستان است.
 
به گزارش انرژی نیوز به نقل از انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی، مهندس مرضیه شاهدایی با بیان اینکه مزیت صنعت پتروشیمی ایران نسبت به عربستان سعودی گاز طبیعی است، گفت: زیرا خوراک‌های مایع در عربستان زیاد بوده اما مزیت صنعت پتروشیمی ایران در اختیار داشتن ذخایر عظیم گاز طبیعی به عنوان تامین کننده سوخت و خوراک است.
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه بر اساس این مزیت هم اکنون واحدهای پتروشیمیایی مانند متانول، اوره و آمونیاک در ایران به تعداد بالایی احداث شده و یا در حال ساخت است، اظهار داشت: با این وجود صنعت پتروشیمی در خصوص اتان گازی، در آینده نزدیک محدود خواهد شد؛ به این ترتیب باید برای جذب سرمایه‌گذاری تمهیداتی اندیشیده شود تا در کنار ساخت طرح‌هایی با خوراک گاز، طرح‌هایی تعریف شود تا خوراک‌های هیدروکربوری که از بخش نفت بوده شامل نفتا وهمچنین برش‌هایی که از پالایشگاه می‌آید را به عنوان خوراک صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار دهیم.
 
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه با وجود در اختیار داشتن انواع خوراک مایع اما مزیت ایران نسبت به عربستان گاز طبیعی است، تاکید کرد: هم اکنون دنیا روی خوراک‌های گازی سرمایه گذاری کرده که از گاز طبیعی چه محصولاتی می‌توان تولید کرد.
 
این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی، افزود: هم اکنون الفین‌ها، پروپیلن و محصولات پایین دستی‌ آن همگی با خوراک‌های گازی هم تولید و عرضه می شود که ایران با استفاده از تکنولوژی های جدید بیشتر بر روی این طرح‌ها می تواند سرمایه گذاری کند.
 
این مقام مسئول، تاکید کرد: در شرایط فعلی تکنولوژی‌های جدید به این سو رفته که از گاز طبیعی مستقیم محصولاتی همچون MEGو  PVC  تولید کنند که در این خصوص مذاکراتی در حال انجام است؛ البته در این روش محصولات به طور مستقیم از گاز تولید نمی‌شوند بلکه یک زنجیره از گاز طبیعی تولید می‌شود که به سمت PVC  می‌رود.
 
به گفته معاون وزیر نفت واحدهای موجود PVC  از نمک طعام شروع می‌شود و در کنار آن باید یک واحد اتیلن باشد که خوراک اتیلنی بدهد و در نهایت به PVC  برسند.
 
شاهدایی در پایان با بیان اینکه تولید محصولات متنوع مزیت استفاده از خوراک گازی در صنایع پتروشیمی ایران و حتی جهان است، خاطرنشان کرد: دنیا با توجه به وفور گاز طبیعی در ایران و شیل گس آمریکا به این سمت می‌روند زیرا می‌توانند سبد تولید محصولات پتروشیمی با خوراک گاز طبیعی را متنوع تر کنند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,