اخبار  ›  نفت  ›  جزئیات معامله شیرین 3+1    

سناریوی خداحافظی «شل» و «مجنون» کلید خورد؛
۱۳۹۶/۰۶/۲۲ ۱۶:۳۸

جزئیات معامله شیرین 3+1 انگلیسی‌ها و شرکت ملی نفت/ «انگلیسی‌ها» پشت عراق را به‌خاطر ایران خالی کردند


جزئیات معامله شیرین 3+1 انگلیسی‌ها و شرکت ملی نفت/ «انگلیسی‌ها» پشت عراق را به‌خاطر ایران خالی کردند

 به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، با گذشت چند روز از مذاکرات «هانس نایکمپ» معاون شرکت شل انگلیس و «غلامرضا منوچهری» معاون شرکت ملی نف ایران، امروز خبر عجیبی از سوی این شرکت انگلیسی در رسانه‌های نفتی جهان منتشر شد.
 
یک مقام رسمی وزات نفت عراق امروز به رویترز اعلام کرد: شرکت انگلیسی - هلندی شل قصد دارد سهام خود را از میدان نفتی مجنون (میدان مشترک نفتی با آزادگان ایران) در بصره عراق که 45 درصد است، را واگذار کند.
 
همزمان با مخابره این خبر، وزارت نفت عراق  هم در واکنش به خروج انگلیسی‌ها از توسعه میدان نفتی مجنون، تاکید کرده است: «به تصمیم و خواسته شما مبنی بر خروج از میدان نفتی مجنون احترام می‌گذاریم
 
مهمترین دلیل جدایی «شل از مجنون»، عدم توافق این شرکت انگلیسی-هلندی برای اجرای برنامه‌های تولید و بودجه سرمایه گذاری بوده است.
 
از سوی دیگر درحالی عراق و شل برای خروج از میدان مشترک نفتی مجنون به توافق رسیده اند که در فاصله چند کیلومتری مرز عراق، این شرکت انگلیسی برای توسعه میدان نفتی آزادگان با شرکت ملی نفت ایران تقریبا به توافق رسیده است.
 
توافق جدید نفتی ایران و شل انگلیس درحالی برای توسعه میدان آزادگان (نیمه مشترک میدان مجنون عراق) حاصل شده است که شرکت ملی نفت ایران با واگذاری توسعه یک میدان مشترک نفتی به یک شرکت بین‎‌المللی که در سمت مقابل هم اپراتور توسعه و بهره برداری باشد، تلویحا مخالفت کرده است.
 
نشانی این مخالفت را می توان در واگذاری سهام شرکت مرک دانمارک به توتال فرانسه جستجو کرد جایی که «بیژن زنگنه» وزیر نفت با اظهار نگرانی از خرید سهام مرسک توسط توتال، گفته است: هم اکنون توتال به عنوان خریدار سهام مرسک اپراتور بهره برداری نیمه مشترک لایه نفتی در قطر (شاهین) است.
 
در این بین شرکت ملی نفت ایران که عملا از واگذاری توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به شرکت مرسک (سهام آن توسط توتال خریداری شده است) نا امید شده است گفتگوهایی را با پتروناس مالزی، پترو براس برزیل، شل انگلیس و ... آغاز کرده تا اثبات کند حاضر نیست توسعه میادین مشترک را به یک اپراتور که در سمت مقابل هم کار می‌کند، واگذار کند.
 
این قانون نانوشته حالا شامل حال شل انگلیس شده و این شرکت بزرگ نفتی جهان برای حضور در توسعه آزادگان تصمیم به خروج از مجنون شده است البته سر انگلیسی‌ها هیچ گاه کلاه نمی رود و با خروج از عراق علاوه بر حضور در توسعه میدان نفتی آزادگان می‌تواند بر روی توسعه سه میدان نفت و گازی کیش، یادآوران و لایه نفتی پارس جنوبی هم حساب باز کند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,