اخبار  ›  نفت  ›  جوشش نفت و گاز از زمین‌های    

۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۰۰:۱۲

جوشش نفت و گاز از زمین‌های «کوهدشت»+عکس


جوشش نفت و گاز از زمین‌های «کوهدشت»+عکس

تصاویر جدید دریافتی از جوشش نفت و گاز در زمین‌های کشاورزی و چاه‌های آب روستایی در کوهدشت لرستان حکایت می‌کند و کشاورزان این روزها «آتش» برداشت می‌کنند.

 

به گزارش انرژی نیوز، مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان در مصالح کنده‌شده در یکی از چاه‌های شعله‌ور روستای سه‌آسیابه کوهدشت نهشته دانه‌های ریز قهوه‌ای تیره تا سیاه‌رنگ و کم‌و‌بیش سستی یافت‌شده که لمس چرب داشته و بوی آن‌ها آغشتگی به مواد نفتی یا قیر را نشان می‌دهد.


«احدالله فاضلی» معتقد است علت آتش‌سوزی چاه و زمین در جنوب کوهدشت، مانند پدیده‌ی خودسوزی زمین‌های منطقه شهرک صنعتی شیراز، تالاب گندمان استان چهارومحال بختیاری و بستر تالاب پریشان کازرون، وجود تورب یا خاک غنی از آلی نمی‌تواند باشد، زیرا درصد آلی مواد موجود در این منطقه زیاد نیست و در آزمون‌های انجام‌شده استعداد سوختن از خود نشان نداده‌است.


به گفته‌ مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان، داده‌های زمین‌شناسی و پی‌جویی‌های نفتی وجود پتانسیل مواد هیدرکربوری را در منطقه‌ کوهدشت و پیرامون آن تأیید کرده و نهشته‌های آبرفتی دشتِ کوهدشت و آبخوان‌های تشکیل‌شده در آن بر روی سازندهای سنگی و تاقدیس‌های ناحیه جای دارند.

 

این کارشناس می‌گوید گزارش زمستان 1391 مدیریت اکشتاف شرکت نفت وجود تاقدیس چارقلعه و پتانسیل هیدرکربورهای نفتی یا گازی موجود را در زیر آبرفت‌های این دشت تأیید می‌کند.

 

به گفته‌ این کارشناس نشتِ گاز در منطقه نه تنها از نظر خطرِ انفجار بلکه از نظر زیست‌محیطی نیز نیازمند توجه و بررسی است، زیرا گازهایی مانند مونواکسیدکربن یا دی‌اکسید گوگرد حاصل از سوختنِ ناقص گازهای نشتی می‌توانند برای تندرستی زیان‌آور باشند.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان معتقد است طی چند سال گذشته با افزایش جمعیت، توسعه‌ کشاورزی و افزایش پمپاژِ آب، سطح آبِ زیرزمینی منطقه افت چشمگیری داشته و میزانِ آب در دسترس کاهش یافته‌است. از این‌رو بهره‌برداران اقدام به کف‌شکنی و افزایش ژرفای چاه‌های آب حتا تا 120 متر نموده‌اند. با این کار موادِ هیدروکربوری موجود در بخش‌های بالایی تاقدیس‌ها در دسترس قرارگرفته و ضمن واردشدن به آب‌های زیرزمینی، امکان شعله‌ورشدن آن‌ها فراهم شده‌است.


بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,