اخبار  ›  پتروشیمی  ›  بازگشایی خط 800 میلیون دلاری برای    

مدیرعامل شرکت پالایش گاز یادآوران خلیج فارس
۱۳۹۶/۱۱/۱۴ ۱۲:۰۴

بازگشایی خط 800 میلیون دلاری برای ساخت منبع جدید تامین خوراک پتروشیمی‌ها


بازگشایی خط 800 میلیون دلاری برای ساخت منبع جدید تامین خوراک پتروشیمی‌ها

مدیرعامل شرکت پالایش گاز یادآوران خلیج فارس از مذاکره با صندوق توسعه ملی برای بازگشایی خط اعتباری حدود 800 میلیون دلاری به منظور ساخت NGL 3200و تامین خوراک طرح‌های جدید پتروشیمی بندرامام خبر داد.
 
به گزارش انرژی نیوز به نقل از
انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی، مهندس «عبدالامیر دیوان بچاری» درباره آخرین وضعیت تامین منابع مالی ساخت پالایشگاه گاز یادآوران به عنوان منبع جدید تامین خوراک طرح های جدید پتروشیمی در ماهشهر، گفت: در شرایط فعلی پتروشیمی بندرامام روزانه 220 هزار بشکه در روز ان جی ال به عنوان خوراک مصرف دارد که از این مقدار در طلایی ترین روزها 115 هزار بشکه خوراک تخصیص داده شده است.
 
مدیرعامل شرکت پالایش گاز یادآوران خلیج فارس، افزود: بنابراین ظرفیت قابل توجهی برای مصرف خوراک در این مجتمع پتروشیمی کماکان وجود دارد ضمن آنکه برای اینکه ارزش افزوده در ادامه زنجیره بخش بالادستی صنعت نفت در صنایع پتروشیمی ایجاد شود و نیز بتواند بازار داخلی را بیشتر رونق دهد، مقرر است که در کنار ساخت پالایشگاه یادآوران و در ادامه مسیر، زنجیره ای از واحدهای مختلف پتروشیمیایی از جمله واحد الفین یک میلیون تنی احداث شوند و در پایین دست آن  مطالعات برای تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر در دستور کار قرار گرفته است.
 
وی با بیان اینکه پتروشیمی بندرامام با توجه به دریافت خوراک مسئولیت تامین حدود 70 درصد فاینانس این پروژه را بر عهده گرفته است، اظهار داشت: هم اکنون برای تامین منابع ساخت این کارخانه NGLعلاوه بر منابع داخلی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و جذب فاینانس های داخلی و خارجی در دستور کار قرار دارد.
 
این مقام مسئول در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه  در شرایط فعلی این طرح به عنوان یک طرح اولویت دارتوسط صندوق توسعه ملی پذیرفته شده و فاینانس آن با همراهی کنسرسیومی از بانکهای داخلی با رهبری بانک ملت، تامین خواهد شد، تصریح کرد: در این خصوص مدارک لازم تحویل بانک‌ عامل شده و رایزنی‌ها انجام گرفته و در مجموع 950 میلیون دلار فاینانس از صندوق درخواست شده است که پیش بینی می‌کنیم امکان جذب 800 تا 810 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی فراهم شود.
 
دیوان بچاری با تاکید بر اینکه مابقی نقدینگی مورد نیاز تاکنون توسط هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس هزینه شده که میزان آن بیش از مقداری بوده که در آیین نامه صندوق توسعه به عنوان آورده دیده شده است، خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما این است که امسال اولین خط اعتباری اجرای این طرح بازگشایی شود.
 
گفتنی است، در راستای سیاست‌های کلان وزارت نفت مبنی بر خاموش کردن مشعل میادین نفتی با هدف تامین خوراک و تکمیل زنجیره‌های ارزش در صنعت پتروشیمی، ساخت چهار مجتمع عظیم پالایشگاهی و پتروشیمی برای خاموش کردن مشعل میادین نفتی غرب کارون در دستور کار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس قرار گرفته است.
 
بر این اساس با هدف خاموش شدن مشعل گازهای همراه نفت 6 میدان نفتی غرب کارون شامل آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، جفیر و یادآوران، ساخت پالایشگاه گاز یادآوران (NGL 3200) با سرمایه گذاری هلدینگ خلیج فارس آغاز شده است.
 
در شرایط فعلی ساخت پالایشگاه گاز یادآوران با ظرفیت فرآورش روزانه حدود 500 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت به مرز 40 درصد رسیده که با اجرای کامل این طرح روزانه حدود 97 هزار بشکه گاز غنی (ان.جی.ال) و 340 میلیون فوت مکعب گاز متان  به ظرفیت تامین خوراک صنعت پتروشیمی کشور افزوده می شود.
 
هم اکنون قرار است با استفاده از خوراک تولیدی پالایشگاه گاز یادآوران ابتدا یک مجتمع بازیافت اتان با ظرفیت سالانه سه میلیون و 900 هزار تن توسط شرکت پتروشیمی بندر امام و با سرمایه گذاری حدود 60 تا 65 میلیون دلاری احداث شود.
 
در ادامه مسیر تکمیل این زنجیره ارزش، احداث واحد یک میلیون تنی تولید اتیلن پتروشیمی بندرامام با سرمایه گذاری حدود 550 میلیون دلار در دستور کار قرار گرفته است.
 
از سوی دیگر در کنار ساخت واحد تولید اتیلن، برنامه ریزی و مطالعات مهندسی برای احداث یک واحد 550 هزار تنی تولید اتیلن گلایکول در پتروشیمی اروند با سرمایه گذاری حدود 430 میلیون دلاری آغاز شده که با احداث این واحد اتیلن گلایکول با استفاده از خوراک واحد جدید اتیلن پتروشیمی بندر امام عملا اجرای بزرگترین زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی ایران کامل خواهد شد.
 
به عبارت ساده تر با مشارکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، گازهای همراه 6 میدان نفتی ایران در غرب کارون صرف تامین خوراک سه مجتمع جدید پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه بالغ بر 5.5 میلیون تن محصول پتروشیمی خواهد شد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,