اخبار  ›  پتروشیمی  ›  آخرین وضعیت ساخت پارک پتروشیمی    

«استایرن»‌ها در عسلویه رستگار خواهند شد؟
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ۱۱:۲۶

آخرین وضعیت ساخت پارک پتروشیمی ایران/ تولید در اولین طرح پارک پتروشیمی متوقف شد


آخرین وضعیت ساخت پارک پتروشیمی ایران/ تولید در اولین طرح پارک پتروشیمی متوقف شد

به گزارش انرژی نیوز به نقل از شاپا (شبکه اطلاع‌رسانی پتروشیمی ایران)، حدود یک دهه قبل ساخت اولین پارک پتروشیمی ایران در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با هدف تکمیل زنجیره استایرن آغاز شد.

اولین پارک پتروشیمی ایران در عسلویه شامل چهار طرح پلی استایرن انبساطی انتخاب با ظرفیت تولید سالانه 250 هزار تن، کیمیا صنایع دالاهو با ظرفیت تولید سالانه 120 هزار تن پلی استایرن انبساطی، طرح توسعه و ABS پتروشیمی جم با ظرفیت تولید 260 هزار تن و شیمیایی صدف با ظرفیت تولید سالانه 136 هزار تن EBSR بود.

با بهره‌برداری از این پارک پتروشیمی قرار شد سالانه حدود 520 تا 525 هزار تن استایران تولیدی پتروشیمی پارس تحویل طرح‌های پارک پتروشیمی با هدف تکمیل محصولاتی با ارزش افزوده و در ادامه تکمیل زنجیره ارزش محصول «استایرن» در صنعت پتروشیمی کشور شود.

بر این اساس اولین طرح این پارک پتروشیمیایی به نام پلی‌استایرن انبساطی انتخاب اواسط امسال با ظرفیت 250 هزار تن در سال به صورت رسمی در مدار بهره‌برداری قرار گرفت که به دلیل اختلاف در تعیین قیمت خوراک استایرن عملا این واحد با 9 درصد ظرفیت در طول 10 ماهه نخست سال جاری تولید کرده به طوری‌که کل تولید این مجتمع پتروشیمی حدود 22 هزار تن بوده درحالی که قرار بود امسال بیش از 100 هزار تن محصول در این واحد تولید شود.

همزمان با توقف غیر رسمی تولید و به‌عبارتی تولید با بیش از 90 درصد ظرفیت خالی در پتروشیمی انتخاب، پیش بینی می‌شود سال آینده طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی جم در قالب تولید سالانه 200 هزار تن ABS، 30 هزار تن SBS، 15 هزار تن SB و 15 هزار تن LCBR در مدار بهره برداری قرار بگیرد.
در شرایط فعلی مجموعه پیشرفت این طرح‌های توسعه پتروشیمی جم کمی بیش از 60 درصد بوده که احتمال آغاز تولید از واحد ABS در سال 97 وجود دارد.

پتروشیمی صدف با حدود 42 درصد پیشرفت اجرایی و کیمیا صنایع دالاهو هم با حدود 85 درصد پیشرفت از دیگر طرح‌های در دست اجرای اولین پارک پتروشیمی ایران در عسلویه هستند که احتمال بهره برداری از فاز نخست کیمیا صنایع دالاهو با ظرفیت تولید سالانه 60 هزار تن پلی استایران انبساطی وجود دارد.

در این بین پتروشیمی تخت جمشید پارس هم از دیگر طرح‌های مصرف کننده خوراک استایرن بوده که با دریافت سالانه حدود 50 هزار تن استایرن امکان تولید 55 هزار تن پلی استایرن را دارد که در طول 10 ماهه نخست امسال هم این مجتمع با 49 درصد ظرفیت اقدام به تولید کرده و عملا بیش از نیمی از ظرفیت تولید این مجتمع پتروشیمی خالی مانده است.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,