اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  گام اول اجرای طرح طبقه‌بندی    

خبری امیدوارکننده برای کارکنان ارکان ثالث؛
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۰۰:۰۱

گام اول اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در صنعت نفت برداشته شد/ دستور ایجاد بانک جامع اطلاعات کارکنان صادر شد


گام اول اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در صنعت نفت برداشته شد/ دستور ایجاد بانک جامع اطلاعات کارکنان صادر شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، مدیران ارشد صنعت نفت هر چند از ساماندهی حقوق کارکنان مدت موقت و اجرای بخش‌های مالی ماده 10 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت به‌عنوان دو برنامه اولویت‌دار بهبود شرایط معیشت و زیستی نفتی‌ها حسب وعده نوروزی وزیر نفت خبر می‌دهند اما سیاست چراغ خاموش صنعت نفت به سمت افزایش تعداد کارکنان ارکان ثالث و پیمانکاری است.

در تائید این ادعا نیم نگاهی به افزایش پروژه‌های برون‌سپاری تعمیرات، بهره‌برداری و دریافت خدمات ش نفتی خالی از لطف نیست به طوری‌که پارسال برای نخستین بار راهبری و بهره‌برداری برخی از تاسیسات فرآورشی مناطق نفت‌خیز جنوب در قالب پروژه‌های برون سپاری به بخش خصوصی واگذار شد و یا در سطح شرکت‌های گاز استانی و مناطق انتقال گاز واگذاری پروژه‌ها در قالب برون سپاری شتاب بیشتری گرفته و حتی خبرهای جسته و گریخته‌ای حاکی از آن است در برخی از شرکت‌های گاز استانی قرارداد تعدادی از کارکنان مدت موقت به پیمانکاری برای سال 97 تغییر یافته است.

«بیژن زنگنه» وزیر نفت هم بهمن ماه پارسال در نشستی خبری با انتقاد به افزایش تعداد نیروهای شاغل در صنعت نفت، با تاکید بر اینکه با افزایش تعداد کارکنان نه تنها امکان خلق بهره‌وری وجود ندارد که حتی امکان جلب رضایت شغلی کارکنان هم فراهم نمی‌شود، تاکید کرده بود: با برون‌سپاری در کنار سبک‌سازی بدنه وزارت نفت می‌توان حمایت بیشتر مالی از کارکنان شاغل در صنعت نفت داشت.

اگرچه به نظر می‌رسد افزایش پروژه‌های برون سپاری به نوعی در راستای اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی توجیه دارد اما پاشنه آشیل برون سپاری پروژه‌ها رها شدن کارکنان متخصص شاغل در صنعت نفت بوده و عملا در طول چند سال گذشته نظارتی بر وضعیت حقوق، دستمزد، رفاهی و زیستی کارکنان ارکان ثالث و پیمانکاری در پروژه‌های مختلف صنعت نفت یا وجود نداشته و یا بسیار ضعیف بوده است.

با این وجود به نظر می‌رسد، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌تواند تا حدودی وضعیت حقوق و دستمزد کارکنان متخصص صنعت نفت در لباس ارکان ثالث را سامان‌دهی کند و حتی گام اول اجرای سراسری طرح طبقه‌بندی مشاغل سال گذشته به همت سازمان منطقه ویژه پتروشیمی در بین کارکنان شاغل در شرکت‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر برداشته شد و قرار است این پروژه تا خرداد ماه امسال به طور کامل اجرایی شود.

در این بین، «رضا خلیلی» معاون عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت ایران هم در گفتگو با «انرژی نیوز» از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای بهبود وضعیت حقوق و دستمزد کارکنان ارکان ثالث به عنوان یکی از برنامه‌های اولویت دار شرکت نفت در سال 97 یاد کرده است.

همزمان با مرور این تغییر و تحولات و درحالی کارکنان پیمانکاری و ارکان ثالث شاغل در صنعت نفت برای تحقق مطالبات صنفی خود به جای پیجیدن نسخه‌های ریسکی و تشنج آفرین تاسیس یک انجمن صنفی را همچون کارکنان قرارداد مدت موقت در دستور کار قرار داده‌اند، دستور تهیه بانک جامع اطلاعات و سوابق کارکنان ارکان ثالث صنعت نفت هم صادر شده است.

بر این اساس اخیرا مکاتباتی هم از سوی مدیریت‌های منابع انسانی شرکت‌های تابعه وزارت نفت به منظور تهیه بانک جامع اطلاعات و سوابق کارکنان ارکان ثالث و پیمانکاری حجمی و غیر حجمی به‌عنوان مهمترین زیرساخت اطلاعاتی اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل آغاز شده است.

با اجرای طرح طبقه‌بندی کارکنان متخصص ارکان ثالث صنعت نفت به ویژه شاغل در مناطق عملیاتی می‌توانند از برخی از آیتم‌ها و امتیازات شغلی بهره‌مند بشوند سیاستی که در وزارت نفت اگر همه مدیران و مسئولان هم با آن مخالف باشند اما اجرای آن یک حامی قدرتمند به نام وزیر نفت را به همراه دارد.

در پایان «انرژی نیوز» به‌عنوان رسانه صداهای خاموش صنعت نفت و به‌ویژه کارکنان شاغل در این صنعت استراتژیک از اقدامات اخیرا کارکنان ارکان ثالث مبنی بر تاسیس انجمن صنفی و گفتگو با مسئولان نظام و نمایندگان مجلس در تشریح مشکلات کاری حمایت کرده و امیدواریم پس از طرح ساماندهی حقوق کارکنان مدت موقت که از همین مسیر قانونی در حال به نتیجه رسیدن بوده، کارکنان ارکان ثالث هم بتوانند حقوق قانونی و صنفی خود را مطالبه کنند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,