اخبار  ›  نفت  ›  تولید نفت کارون روزانه ۱۲۴ هزار    

مدیرعامل شرکت نفت و گاز کارون:
۱۳۹۷/۰۲/۱۷ ۱۶:۳۱

تولید نفت کارون روزانه ۱۲۴ هزار بشکه افزایش یافت


مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون از انجام تعهد تولید در سال ۹۶ یاد کرد و گفت در این سال موفق به افزایش روزانه ۱۲۴ هزار بشکه ای نفت شدیم.

 

 

به گزارش انرژی نیوز، محسن دهانزاده در حاشیه دومین روز از برگزاری بیست و سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از تحقق افزایش روزانه ۱۲۴ هزار بشکه ای تولید نفت در حوزه عملیاتی کارون خبر داد و گفت: این شرکت در سال ۹۶، روزانه نزدیک به ۱ میلیون ۴۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

 

 

وی از تعمیر ۵۳۴ تجهیز کاربردی در سال ۹۶ خبر داد و گفت: ماشین آلان کمتر از ۴ هزار اسب بخار نیز همگی تعمیر اساسی شدند که در سال جاری نیز این تعداد به ۹۰۰ تجهیز افزایش می یابد.

 

 

به گفته دهانزاده، در زمینه اقدامات HSE نیز شرکت کارون در سال ۹۶ اقدامات پیشگیرانه انجام داده است و در این راستا ۵۲۴ حلقه چاه مورد ارزیابی ضخامت قرار گرفت، ۳۲ درصد از چاه ها نیاز به بازسازی و تعمیر داشتند که انجام شد.

 

 

وی افزود: در سال گذشته ۱۰۱ رشته خط لوله جریانی با اولویت لوله های بحرانی (لوله هایی که از نقاط مسکونی، رودخانه ها و ... می گذرند) مورد ارزیابی قرار گرفت که شامل بیش از ۳۰۰ کیلومتر خط لوله می شد و بیش از ۷۱ هزار نقطه مورد ارزیابی ضخامت قرار گرفت و نقاط مورد نیاز تعمیر شدند.

 

 

دهانزاده ادامه داد: افزون بر موارد گفته شده، ۹۴۶ نقطه هم در ایستگاه های تقویت فشار مورد ارزیابی و تعمیر قرار گرفت. در ضمن در ۴۵ روز ابتدای امسال، ۶۰۰ موضع مورد ارزیابی قرار گرفته و انتظار می رود تا پایان سال این عدد به ۸۰ هزار نقطه برسد.

 

 

وی با اشاره به اقدامات شرکت کارون در حوزه مسائل زیست محیطی و مدیریت پسماند، گفت: در این زمینه نیز اقدامات گسترده ای انجام شده است که از میان آنها می توان به دفن پشم شیشه موجود در لوله های مستعمل که با همکاری سازمان محیط زیست استان در لند فیلد بندر امام انجام شد، اشاره کرد.

 

 

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: در سال ۹۷ برای جلوگیری از رها سازی سلج نفتی (لجن های موجود در خطوط لوله و تجهیزات زخیره سازی) در محیط زیست فعالیت هایی صورت گرفته است و این سلج ها در مزایداتی به فروش می رسد؛ در اولین اقدام در ماه آتی مزایده فروش سلج نفتی مخزن ذخیره سازی شماره ۴ اهواز انجام می شود.

 

 

وی در مورد اقدامات انجام شده در حوزه ممیزی انرژی نیز گفت: در ۹ واحد صنعتی بررسی هایی صورت گرفته و راهکارهای کاهش و صرفه جویی با مشارکت سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور ارائه شده است.

 

 

دهانزاده افزود: در حال حاضر برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان های مرکزی این شرکت با استفاده از نیروگاه خورشیدی در مقیاس کوچک ۵ کیلو وات برق تأمین می شود و قرار است در سال جاری این میزان دوبرابر شود.

 

 

وی به فعالیت های انجام شده برای بهینه سازی مصرف آب در این شرکت اشاره کرد و گفت: در زمینه بحران آب نیز سیستم هوشمند هدایت و استقرار و کنترل ترافیک آب را به منظور جلوگیری از هدر رفت در بارگیری تانکرهای آب به کار می گیریم که این کار با یک شرکت دانش بنیان داخلی در حال انجام است.

 

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز کارون به برنامه های برون سپاری در حوزه نگهداشت واحدها و تأسیسات شرکت اشاره کرد و گفت: به طور ویژه این کار ظرف چند ماه آینده در واحد نمک زدایی متمرکز اهواز انجام می شود که اشتغال زایی و کاهش تصدی گری را به دنبال دارد.

 

 

وی در مورد داخلی سازی اقلام مصرفی شرکت کارون نیز گفت: در سال ۹۵ تولید داخل ۱۷۱ قلم کالا با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال انجام دادیم و در سال ۹۶ این رقم به بیش از ۲۱۴ قلم رسید.

 

 

دهانزاده به داخلی سازی تلمبه قابل حمل در شرکت کارون اشاره کرد و گفت: تلمبه قابل حمل skid به منظور تزریق روزانه ۷۵۰۰ بشکه پساب با دانش داخلی بومی سازی شد و در واحد بهره برداری نمک زدایی شماره ۳ مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

وی ادامه داد: همچنین مهندسی معکوس جریان سنج کامپیوتری در این شرکت انجام شده که مشابه نمونه خارجی است؛ سیستم کنترل اتوماسیون، توربین رسا، و تلمبه های تزریق پساب نیز از جمله قطعات داخلی سازی شده این شرکت در سال گذشته بود.

 

 

دهانزاده همچنین به بهبود مشعل های اهواز اشاره کرد و گفت: فعالیت های بهسوزی مشعل اهواز ۳ ۷۰ به درصد و اهواز ۲ به ۵۰ درصد رسیده که تا پیش از تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

وی با اشاره به افزایش تولید نفت پس از راه اندازی فاز اول واحد نمک زدایی متمرکز اهواز، گفت: با راه اندازی فاز اول واحد نمک زدایی متمرکز اهواز ۸ تا ۱۰ هزار بشکه افزایش را شاهد بودیم که با افزوده شدن فاز ۲ (درصورت تأمین منابع مالی) تا پایان نیمه اول سال جاری ۸ تا ۱۰ هزار بشکه دیگر نیز به آن اضافه می شود.

 

 

براساس این گزارش، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون بزرگترین شرکت تولیدی تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با توان تولیدی بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز است.این شرکت از شمال به رامین  (مسجد سلیمان) ، از شمال شرقی به نفت سفید، از شمال غربی به شوش، از جنوب به آبادان و خرمشهر، از جنوب شرقی به شادگان،از جنوب غربی به سوسنگرد و از شرق به شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون محصور گردیده است. نفت و گاز تولیدی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون از میدان‌های نفتی اهواز با ۴۹۸ حلقه چاه، منصوری با ۱۰۶ حلقه چاه، آبتیمور با ۵۱ حلقه چاه، رامین با ۹ حلقه چاه استحصال می گردد.  شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون مسئولیت سرپرستی و هدایت ۷ واحد بهره برداری ،۱۰ واحد نمکزدایی (۱۳ حلقه چاه تزریق پساب)،۱۰ ایستگاه تقویت فشار گاز آسماری و بنگستان،۳ کارخانه گاز و گاز مایع،یک پالایشگاه شیرین سازی گاز،یک واحد تلمبه خانه تقویت فشار، ۳ دستگاه فرآورش سیار نفت، ۱ واحد تصفیه خانه آب و ۳ ایستگاه اصلی برق را عهده دار می‌باشد که در نوع خود مسئولیتی بزرگ و برای تامین نفت کشورمان حیاتی است . کل متراژ خطوط لوله جریانی چاهها (۲۸۸۰ کیلومتر)، خطوط لوله اصلی انتقال نفت، گاز، گازمایع و آب در محدوده جفرافیایی تحت مسئولیت این شرکت حدود ۶۰۰۰ کیلومتر است.

 بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,