اخبار  ›  نفت  ›  ایران گنج 20 میلیون دلاری در خلیج    

عجیب اما واقعی؛
۱۳۹۷/۰۲/۲۱ ۱۳:۱۰

ایران گنج 20 میلیون دلاری در خلیج فارس کشف کرد/ گنجینه نفتی پس از 35 سال از آب خارج می‌شود


ایران گنج 20 میلیون دلاری در خلیج فارس کشف کرد/ گنجینه نفتی پس از 35 سال از آب خارج می‌شود

با گذشت حدود 35 سال، شرکت پایانه‌های نفتی ایران با امضای تفاهم نامه‌ای در حاشیه برگزاری بیست و سومین نمایشگاه نفت تهران به دنبال خارج کردن حدود 300 هزار بشکه نفت خام برجا مانده دوران جنگ تحمیلی  از داخل سه سرشته خطوط لوله زیردریایی است.
 
به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، هرچند جهش قیمت نفت به بشکه‌ای بیش از 70 دلار زنگ خطر را برای تولید نفت کشورهای عضو اوپک و روسیه به صدا درآمده و با قیمت‌های فعلی نفت عملا تولید و صادرات شیل اویل‌های آمریکایی اقتصادی می‌شوند اما این افزایش قیمت نفت منجر به کشف و برنامه‌ریزی برای برداشت یک گنجینه نفتی از آب‌های خلیج فارس می شود.
 
ماجرا از این قرار است که با گذشت حدود 35 سال، شرکت پایانه‌های نفتی ایران با امضای تفاهم نامه‌ای در حاشیه برگزاری بیست و سومین نمایشگاه نفت تهران به دنبال خارج کردن حدود 300 هزار بشکه نفت خام برجا مانده دوران جنگ تحمیلی  از داخل سه سرشته خطوط لوله زیر دریایی بوده که افزایش قیمت نفت به بشکه ای بیش از 75 دلار توجیه اقتصادی این پروژه را دو چندان کرده است.
 
در کنار مزیت های اقتصادی، تخلیه نفت ذخیره شده در سه خط لوله زیر بستر پایانه نفتی خارگ می تواند در بلندمدت یک سرمایه گذاری زیست محیطی بوده زیرا خروج این نفت می تواند یک بحران زیست محیطی در خلیج فارس ایجاد کند.
 
«سیدپیروز موسوی» در گفتگو با خبرنگار انرژی نیوز با بیان اینکه بحث لجن‌زدایی مخازن به صورت مکانیزه یکی از برنامه‌های اصلی شرکت پایانه‌های نفتی ایران است، گفت: در این حوزه یک برنامه خاص داریم که با یکی از شرکت‌های داخلی نتیجه گیری می‌کنیم که سه خط لوله زیردریایی که از سال 62 مانده و مخصوص گوی شناور بوده (طرح محرم) و 300 هزار بشکه نفت خام را در بر دارد را تخلیه کنیم.
 
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با اعلام اینکه تخلیه نفت ذخیره شده در این خطوط لوله 22 اینچی و در عمق حدود 40 تا 50 متری بستر خلیج فارس دارای دستاوردهای زیست محیطی هم است، اظهار داشت: اگر حادثه‌ای به وقوع بپیوندد، تبعات بین‌المللی داشته زیرا آلودگی گسترده در بر خواهد داشت. 
 
به گزارش انرژی نیوز، این محموله نفت خام 300 هزار بشکه ای محبوس در این خطوط لوله ح در عمق 40 تا 50 متری و در 21 کیلومتری ساحل قرار دارند.
 
بر این اساس در حاشیه برگزاری بیست و سومین نمایشگاه نفت تهران تفاهم‌نامه همکاری اجرای پروژه تخلیه خطوط لوله زیردریایی نفت خام منتهی به گوی‌های شناور در بندر گناوه بین شرکت پایانه‌های نفتی ایران و بنیاد تعاون وزارت دفاع و پشتیبانی امضا شد.
 
با احتساب نفت خام بشکه‌ای 70 دلار ارزش این محموله نفت محبوس ایران در سه خط لوله زیر دریایی بیش از 20 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,